Poets & Patrons Chicagoland Contest

 

Winners’ List 2014

 

#1        RELIGIOUS POEM                          Judge:  The Reverend Geoffrey Rimositis

           

1st           Becky Alexander, “Surprise!” Cambridge, Ontario, Canada

2nd           Camille Balla, “At the River,” Lisle, IL

3rd            Mardelle Fortier, “So Far North, So Light,” Lisle, IL

1st HM     Caroline Johnson, “Playing with Fire,” Willow Springs, IL

2nd HM     John F. Foster, “Sharing,” Sun City Center, FL

3rd HM     Charlotte Hart, “Blue Star,” Evanston, IL

 

#2        HUMOROUS POEM                       Judge:  Joyce Shiver

 

1st            John F. Foster, “Ode to Grampa,” Sun City Center, FL

2nd           Barbara Blanks, “Avoiding a Chore on a Summer Morning,” Garland, TX

3rd            Beverly Stanislawski, “Poop Scoop,” Crown Point, IN

1st HM     Gail Vescovi, “Not in Kansas,” Oak Brook, IL

2nd HM     Becky Alexander, “A Conversation with Jack,” Cambridge, Ontario, Canada  

3rd HM     Von S. Bourland, “Having the Last Word,” Happy, TX

 

#3        FORMAL VERSE                             Judge:  Kathleen McClung

 

1st            Lee Pelham Cotton, “Jasper and Lloyd Go Over the Top,” Locust Hill, VA

2nd           Madelyn Eastlund, “From a Frayed Journal,” Beverly Hills, FL

3rd            Barbara Blanks, “The Absence,” Garland, TX

1st HM     Maureen Flannery, “Have You Noticed an Absence of Cacophony,” Evanston, IL

2nd HM    Caroline Johnson, “Ghazal for Brenda,” Willow Springs, IL

3rd HM     D. Beecher Smith II, “Ode to Aging,” Memphis, TN

 

#4        FREE VERSE                         Judge:  John Lehman

 

1st            Mardelle Fortier, “Bride in the Elevator,” Lisle, IL

2nd           Gail Denham, “If I Left for the Day After Tomorrow,” Sunriver, OR

3rd            Judith Tullis, “I Write Poetry Because…” Indian Head Park, IL

1st HM     Vera Ogden Bakker, “Inside these Walls,” West Bountiful, UT

2nd HM     Gail Vescovi, “pocket poem,” Oak Brook, IL

3rd HM     Sheila Elliott, “The Beauty in Disregarded Things,” Oak Park, IL

 

 

#5        SOCIAL CONSCIENCE                 Judge:  Rebecca Kanan

 

1st             Maureen Flannery, “The Dictator-General and the Never Born,” Evanston, IL

2nd            Curt Vevang, “Walk With Me,” Palatine, IL

3rd             Caroline Johnson, “Der Schrei,” Willow Springs, IL

1st HM      David Nekimken, “Color Me Black,” Chicago, IL

2nd HM     Donna Pucciani, “After the Fourth,” Wheaton, IL

3rd HM     Judith Tullis, “Mules,” Indian Head Park, IL

 

#6        MINIATURE POEM             Judge:  Linda Bamber

 

1st            Gay Guard-Chamberlin, “Suggestion for the Hall of Extinction,” Chicago, IL

2nd           John F. Foster, “Feeling,” Sun City Center, FL

3rd            Catherine Moran, “Of poodles and poems,” Little Rock, AR

1st HM     Gail Denham, “Drying Lard,” Sunriver, OR

2nd HM     Maureen Flannery, “Custody,” Evanston, IL

3rd HM     Mardelle Fortier, “Starry Night of Iceland,” Lisle, IL

 

#7        NATURE                                            Judge:  Patricia Eaton 

 

1st            Wilda Morris, “More than Memories,” Bolingbrook, IL

2nd           Ellaraine Lockie, “On the Road After a Record Rain,” Sunnyvale, CA

3rd            Sharon Warner, “Oil and Water,” Chicago, IL

1st HM     David Nekimken, “Autumn Portrait,” Chicago, IL

2nd HM     Deborah Rohde, “At Peggy Notebeart Nature Museum,” Northbrook, IL

3rd HM     Caroline Johnson, “A Foreigner Encountering the Dawn for the First Time,” Willow Springs, IL

 

#8        MIDWEST THEME                          Judge:  Alan Harris

 

1st            David Spencer, “Iowa Trilogy,” Lansing, IL

2nd           Maureen Flannery, “Night Crawler in Mid America Farm Country,” Evanston, IL

3rd            Wilda Morris, “Not April!” Bolingbrook, IL

1st HM     Donna Pucciani, “Snow Globe,” Wheaton, IL

2nd HM     Caroline Johnson, “The Birdwatcher,” Willow Springs, IL

3rd HM     David Nekimken, “A Lake in the Hills Morning,” Chicago, IL

 

#9        CHICAGO ART/ARCHITECTURE            Judge:  Catherine Moran

 

1st            Caroline Johnson, “Outsider Art,” Willow Springs, IL

2nd           Mardelle Fortier, “A Chicago Van Gogh: Bridge over Time,” Lisle, IL

3rd            Charlotte Digregorio, “Urban Pasture for the Divine Bovine,” Winnetka, IL

1st HM     Donna Pucciani, “Open Rehearsal,” Wheaton, IL

2nd HM    David Nekimken, “Mountain Climbing,” Chicago, IL

 3rd HM    Wilda Morris, “The Old Guitarist,” Bolingbrook, IL

 

#10      CHICAGO NEWS, POLITICS, HISTORY    Judge:  Jared Smith

 

1st            Maureen Flannery, “Last Native Speakers of Aramaic,” Evanston, IL

2nd           Judith Tullis, “How the World Changed in 1944,” Indian Head Park, IL

3rd            Caroline Johnson, “Nowruz in Chicago,” Willow Springs, IL

1st HM     Wilda Morris, “Oh, Rats!” Bolingbrook, IL

2nd HM     Curt Vevang, “Memories Enriched by Time,” Palatine, IL

3rd HM     Mardelle Fortier, “My Mafia Doctor: One Man Remembers,” Lisle, IL

#11      CHICAGOLAND WATER               Judge:  Larry Turner

    1st            Deborah Rohde, “Enchantment on the Des Plaines River Trail,” Northbrook, IL
    2nd           Susan Moss, “”Zen By Design At Lee Street Beach,” Evanston, IL
   
3rd            Caroline Johnson, “The I & M Journey,” Willow Springs, IL
   
1st HM     Curt Vevang, “The Lawrence Avenue Rocks,” Palatine, IL   
   
2nd HM    Judith Tullis, “Beach Mineralogy,” Indian Head Park, IL
   
3rd HM    Wilda Morris, “Chicago: City on the Lake,” Bolingbrook, IL

 

#12      CHICAGO NEIGHBORHOODS               Judge:  Dalene Stull

 

1st               Raymond Ziemer, “I heard They Were Closing St. Casimir’s,” Warrenville, IL

2nd              Maureen Flannery, “Ways to Play in Rogers Park,” Evanston, IL

3rd              Judith Tullis, “The Fox,” Indian Head Park, IL

1st HM       Deborah Rohde, “On South Karlov Avenue,” Northbrook, IL

2nd HM      Mardelle Fortier, “Skid Row,” Lisle, IL

3rd HM      Curt Vevang, “I Didn’t Know How Bad I Had It,” Palatine, IL