CHICAGOLAND POETRY CONTEST 2005 WINNERS' LIST

President, Margarete Cantrall, Downers Grove

Vice President, Judith Gales, Oak Forest

Contest Chair, Barbara Eaton, Downers Grove

Treasurer, Linda Wallin, Palatine

Workshop Chair, Beth Staas, Lisle

 

I. RELIGIOUS POEM, Ella Kracke Memorial Award

SPONSOR: W. Clement Stone JUDGE: Ana Barton, Camp Hill, PA

 

First Prize: "Clued In," LaVone Holt, Carol Stream

Second Prize: "Haven," Ruan Wright, Bolingbrook

Third Prize: "Nature Naturing," Robert Klein Engler, Chicago

lilt H.M.: "Genesis 3, Afterwards," The Rev. Jonathan Foster, Clarendon Hills

2nd H.M.: "They Make Music," Mardelle Fortier, Lisle

3M H.M.: "Self-talk in a Predicament," Shirley A. Leonard, Kirkland

 

 

II. HUMOROUS OR LIGHT VERSE, Isabelle Gillespie Young Award

JUDGE: Emma McLaughlin, Camp Hill, P A

 

First Prize: "Kitchen Undercurrent," Glenna Holloway, Naperville

Second Prize:"Reality Check," LaVone Holt, Carol Stream

Third Prize: "Pink Pancakes," Pat Gangas, Oak Brook

1st H.M.: "The Prenup," John Quinn, Brookfield

2nd H.M.: "Battles of the Mind," Shirley A. Leonard, Kirkland

3M H.M.: "Dandelion Limerick," Wilma Spellman, Park Ridge

 

III. LYRIC POEM

SPONSOR; NATIONAL LEAGUE OF AMERICAN PEN WOMEN

JUDGE: Joyce Shiver, Crystal River, FL

 

First Prize: "Loulan Beauty," Deborah Rosen, Glencoe

Second Prize: "Gaffer," Carole Spinelli, Naperville

Third Prize: "Medieval Streets," Maureen Tolman Flannery, Evanston

1st H.M.: "A Stone from the Bridge," Robert Mills, Lincolnwood

2nd H.M.: "Desperately Seeking Color," Donna Pucciani, Wheaton

3rd H.M.: "A Starring Role in the Celestial Scenario," Glenna Holloway, Naperville

4th H.M.: "Nude Descending a Staircase, No.2," Beth Staas, Lisle

 

 

IV. FORMAL VERSE, Virginia Nicholas/Wilma Burton Memorial

SPONSOR: Glenna Holloway

JUDGE: Dr. Alfted Dom, Flushing, NY

 

First Prize: "Dedication," Beth Staas, Lisle

Second Prize: "I Found My Dream," Carole Spinelli, Naperville

Third Prize: "Dancing with the Elves: for Peggy Fleming," Mardelle Fortier, Lisle

1st H.M.: "Beyond Cyberspace," Glenna Holloway, Naperville

2nd H.M.: "In the Winter of our Life," Shirley A. Leonard, Kirkland

3rd H.M.: "The Parting," LaVone Holt, Carol Stream

 

 

V. FREE VERSE, Russell F.W. Smith! Wiltrude Lee Smith Memorial

SPONSOR: Jared Smith JUDGE: Amy Jo Zook, Mechanicsburg, OH

 

First Prize: "Cemetery Road," Pat Gangas, Oak Brook

Second Prize: "Southwest Dry Spell," Glenna Holloway, Naperville

Third Prize: "The Second Coming," Wild a Morris, Bolingbrook

1st H.M.: "We Played Monopoly," Ruan Wright, Bolingbrook

2nd H.M.: "How I Want to Write," John Wolf, Naperville

3M H.M.: "By the Bell," Maureen Tolman Flannery, Evanston

­

 

VI. POEM OF SOCIAL CONSCIENCE, Walter and Modena Vertreace Memorial

CO-SPONSORS: Martha Vertreace-Doody and Timothy Doody

JUDGE: Bruce Holland Rogers, Eugene, OR

 

First Prize: "I, Ignotum Per Ignotius," Glenna Holloway, Naperville

Second Prize: "To Die For.. . " Beth Staas, Lisle

Third Prize: "The Goosegirl," Margarete Cantrall, Downers Grove

1st H.M.: "Until," Mardelle Fortier, Lisle

2nd H.M.: "Conventions," Shirley A. Leonard, Kirkland

3M H.M.: "Nervous stars were stuttering," Jeanne Halama, La Grange

 

MINIATURE POEM, Esther Kossoft/June Shipley Memorial

SPONSOR: Gert Rubin

JUDGE: Margo LaGatutta, Rochester, MI

 

First Prize: "Making Lace," Deborah Rosen, Glencoe

Second Prize: "Anguish," Pat Gangas, Oak Brook

Third Prize: "After Mother's Funeral," Carol Kanter, Evanston

1st H.M.: "Drought Summer," Margarete Cantrall, Downers Grove

2nd H.M.: "Poetry Saves," Emily Fleischman, Glen Ellyn

3M H.M.: "A Mother's Love," Caroline Johnson, Willow Springs

 

 

VIII. EXPERIMENTAL POEM, Agnes Wathall Tatera Memorial

CO-SPONSORS: Margarete Cantrall and Barbara Eaton

JUDGE: Rebecca Kanan, Joplin, MO

 

First Prize: "The Offering," John Wolf, Naperville

Second Prize: "Early Fall" Margarete Cantrall, Downers Grove

Third Prize: "Bombs and Songs," Donna Pucciani, Wheaton

1st H.M.: "Circles and Circles of Sound," Glenna Holloway, Naperville

2nd H.M.: "Failed by MapQuest," Carol Kanter, Evanston

3rd H.M.: "Plane Geometry," Rosie Klepper, Hinsdale

 

_,

 

CHICAGOLAND POETRY CONTEST 2005 WINNERS' LIST

President, Margarete Cantrall, Downers Grove

Vice President, Judith Gales, Oak Forest

Contest Chair, Barbara Eaton, Downers Grove

Treasurer, Linda Wallin, Palatine

Workshop Chair, Beth Staas, Lisle

 

I. RELIGIOUS POEM, Ella Kracke Memorial Award

SPONSOR: W. Clement Stone JUDGE: Ana Barton, Camp Hill, PA

 

First Prize: "Clued In," LaVone Holt, Carol Stream

Second Prize: "Haven," Ruan Wright, Bolingbrook

Third Prize: "Nature Naturing," Robert Klein Engler, Chicago

lilt H.M.: "Genesis 3, Afterwards," The Rev. Jonathan Foster, Clarendon Hills

2nd H.M.: "They Make Music," Mardelle Fortier, Lisle

3M H.M.: "Self-talk in a Predicament," Shirley A. Leonard, Kirkland

 

 

II. HUMOROUS OR LIGHT VERSE, Isabelle Gillespie Young Award

JUDGE: Emma McLaughlin, Camp Hill, P A

 

First Prize: "Kitchen Undercurrent," Glenna Holloway, Naperville

Second Prize:"Reality Check," LaVone Holt, Carol Stream

Third Prize: "Pink Pancakes," Pat Gangas, Oak Brook

1st H.M.: "The Prenup," John Quinn, Brookfield

2nd H.M.: "Battles of the Mind," Shirley A. Leonard, Kirkland

3M H.M.: "Dandelion Limerick," Wilma Spellman, Park Ridge

 

III. LYRIC POEM

SPONSOR; NATIONAL LEAGUE OF AMERICAN PEN WOMEN

JUDGE: Joyce Shiver, Crystal River, FL

 

First Prize: "Loulan Beauty," Deborah Rosen, Glencoe

Second Prize: "Gaffer," Carole Spinelli, Naperville

Third Prize: "Medieval Streets," Maureen Tolman Flannery, Evanston

1st H.M.: "A Stone from the Bridge," Robert Mills, Lincolnwood

2nd H.M.: "Desperately Seeking Color," Donna Pucciani, Wheaton

3rd H.M.: "A Starring Role in the Celestial Scenario," Glenna Holloway, Naperville

4th H.M.: "Nude Descending a Staircase, No.2," Beth Staas, Lisle

 

 

IV. FORMAL VERSE, Virginia Nicholas/Wilma Burton Memorial

SPONSOR: Glenna Holloway

JUDGE: Dr. Alfted Dom, Flushing, NY

 

First Prize: "Dedication," Beth Staas, Lisle

Second Prize: "I Found My Dream," Carole Spinelli, Naperville

Third Prize: "Dancing with the Elves: for Peggy Fleming," Mardelle Fortier, Lisle

1st H.M.: "Beyond Cyberspace," Glenna Holloway, Naperville

2nd H.M.: "In the Winter of our Life," Shirley A. Leonard, Kirkland

3rd H.M.: "The Parting," LaVone Holt, Carol Stream

 

 

V. FREE VERSE, Russell F.W. Smith! Wiltrude Lee Smith Memorial

SPONSOR: Jared Smith JUDGE: Amy Jo Zook, Mechanicsburg, OH

 

First Prize: "Cemetery Road," Pat Gangas, Oak Brook

Second Prize: "Southwest Dry Spell," Glenna Holloway, Naperville

Third Prize: "The Second Coming," Wild a Morris, Bolingbrook

1st H.M.: "We Played Monopoly," Ruan Wright, Bolingbrook

2nd H.M.: "How I Want to Write," John Wolf, Naperville

3M H.M.: "By the Bell," Maureen Tolman Flannery, Evanston

­

 

VI. POEM OF SOCIAL CONSCIENCE, Walter and Modena Vertreace Memorial

CO-SPONSORS: Martha Vertreace-Doody and Timothy Doody

JUDGE: Bruce Holland Rogers, Eugene, OR

 

First Prize: "I, Ignotum Per Ignotius," Glenna Holloway, Naperville

Second Prize: "To Die For.. . " Beth Staas, Lisle

Third Prize: "The Goosegirl," Margarete Cantrall, Downers Grove

1st H.M.: "Until," Mardelle Fortier, Lisle

2nd H.M.: "Conventions," Shirley A. Leonard, Kirkland

3M H.M.: "Nervous stars were stuttering," Jeanne Halama, La Grange

 

MINIATURE POEM, Esther Kossoft/June Shipley Memorial

SPONSOR: Gert Rubin

JUDGE: Margo LaGatutta, Rochester, MI

 

First Prize: "Making Lace," Deborah Rosen, Glencoe

Second Prize: "Anguish," Pat Gangas, Oak Brook

Third Prize: "After Mother's Funeral," Carol Kanter, Evanston

1st H.M.: "Drought Summer," Margarete Cantrall, Downers Grove

2nd H.M.: "Poetry Saves," Emily Fleischman, Glen Ellyn

3M H.M.: "A Mother's Love," Caroline Johnson, Willow Springs

 

 

VIII. EXPERIMENTAL POEM, Agnes Wathall Tatera Memorial

CO-SPONSORS: Margarete Cantrall and Barbara Eaton

JUDGE: Rebecca Kanan, Joplin, MO

 

First Prize: "The Offering," John Wolf, Naperville

Second Prize: "Early Fall" Margarete Cantrall, Downers Grove

Third Prize: "Bombs and Songs," Donna Pucciani, Wheaton

1st H.M.: "Circles and Circles of Sound," Glenna Holloway, Naperville

2nd H.M.: "Failed by MapQuest," Carol Kanter, Evanston

3rd H.M.: "Plane Geometry," Rosie Klepper, Hinsdale

 

_,